Gumpert Apollo – niemiecki supersamochód

Gumpert Apollo

Gumpert Apollo to supersamochód skonstruowany przez techników współpracujących z firmą Audi. Szefem i założycielem marki jest niemiec Roland Gumpert, były szef działu sportowego Audi

 Gumpert w tym momencie ma drugi czas na torze znanego programu motoryzacyjnego Top Gear. Jego czas jest jedynie gorszy od Ferrari FXX, testowanego w pierwszym odcinku 13 serii.

Gumpert Apollo Sport

Gumpert Apollo Sport

Gumpert Apollo to obecnie jeden z najszybszych samochodów produkowanych w Niemczech. Do prędkości 100 km/h Apollo przyśpiesza w 3 sekundy, do 200 km/h w 8,9 sekundy. Prędkość maksymalna wynosi 360 km/h.

Projektanci Apollo od początku stawiali na stworzenie samochodu wyścigowego, którego wersja drogowa miała tylko i wyłącznie spełniać wymagania FIA dotyczące dopuszczenia pojazdu do startów w wyścigach samochodowych. Apollo jest więc dwumiejscowym, supersportowym bolidem o specyficznym, wysoce aerodynamicznym nadwoziu z włókna szklanego – konstruktorzy twierdzą, że przy prędkości 310 km/h auto miałoby wystarczającą siłę dociskową, by poruszać się po suficie. Napędzający poprzez manualną skrzynię biegów o sześciu przełożeniach silnik to konstrukcja pochodząca z Audi, której mocy (650 KM, choć powstaje wersja o mocy nawet 800 KM) dodają dwie turbosprężarki. Skrzynia biegów, potrzebna do przeniesienia momentu 850 Nm, ma natomiast wiele wspólnego z konstrukcjami pochodzącymi wprost z Formuły 1.

Gumpert Apollo S

Gumpert Apollo S

Twórcy Gumperta Apollo twierdzą, że jego konstrukcja aerodynamiczna przy prędkości 310 km/h tworzy siłę dociskową o wartości równej jego masie. To oznacza, że (teoretycznie) powyżej tej prędkości samochód mógłby poruszać się np. po suficie tunelu, ponieważ siła dociskowa przewyższałaby siłę grawitacji działającą na ten samochód. W praktyce mało prawdopodobnym jest, aby tego typu próbę przeprowadzono, choć według niektórych inżynierów istnieją miejsca (tunele), gdzie można by taki test przeprowadzić.

Inne nazwy Gumpert Apollo
Producent Gumpert
Premiera 2005
Okres produkcji Od 2006
Miejsce produkcji Altenburg, Niemcy
Segment supersamochód
Typy nadwozia coupé
Silniki V8 Bi-Turbo DOHC 4.2 L
Skrzynia biegów 6 – biegowa manualna
Masa własna 1100 kg

Gumpert Apollo Speed

Gumpert Apollo Speed

Gumpert Apollo tuning

1 Komentarz »

black jesus dodany w dniu Lipiec 24th 2009 w Filmy, ZdjęciaNastępny post >
Poprzedni post >

Tag : , , , , , , , , ,